stara praga

stara praga

Stara Praga, dzielnica Warszawy - przez jednych postrzegana jako miejsce niebezpieczne, przepełnione ciemnymi uliczkami, którymi strach przechodzić zarówno nocą, jak i za dnia. Zamieszkała przez podejrzanych typków, których uwagi lepiej nie zwracać. Stara, brudna, nieprzyjemna.

 Przez drugich natomiast uważana za miejsce pełne inspiracji, uroczych kamieniczek, pamiętających czasy wojenne, albo i przedwojenne.

 Zawsze spotykałam się z jedną z tych dwóch opinii.

 Ja starą Pragę pamiętam jako miejsce zabaw, przesiadywania na trzepaku do późnej nocy, kupowania oranżady w szkle za 1,5 zł (!!) oraz chipsów za złotówkę. Tak, takie czasy kiedyś miały miejsce. Kiedyś spędzałam tam cały czas, obecnie bywałam wyłącznie okazjonalnie, przejeżdżając tylko autobusem i wysiadając, wchodząc od razu do bramy, w której mieszka moja przyjaciółka.

 Ostatnio natomiast zostałam zaproszona na otwarcie nowego lokalu, który znajduje się właśnie tam. Gdy znajomy zadzwonić do mnie, zapytałam: "Słucham?! Tam są w ogóle jakieś knajpy?".

 Jak wielkie było moje zdziwienie, gdy porą nocną, dwa dni temu szłam ulicą, którą pamiętałam jako oblężoną przez spożywczaki, zakłady mięsne i tego typu przedsiębiorstwa.

 Tu kawiarnia, tam galeria, a zaraz obok ciekawie wyglądający biblioteko - pub. Myślę sobie: "Cholera, kiedy... Kiedy to wszystko tak się zmieniło? Gdzie jest sklep spożywczy: "Alma", gdzie ten plan zabaw z jedną huśtawką, i jedną wiecznie zaśmieconą piaskownicą?".

 Nie ma. Zostały tylko w pamięci mojej i moich przyjaciół z dzieciństwa.

Stara Praga staje się inspirująca, staje się miejscem nawiedzanym przez (pseudo) artystów, tzw. hipsterów i innych ludzi, którzy za wszelką cenę starają się unikać tego co jest modne i aktualnie trendy. Nie do końca umiem się określić, czy mi się to podoba, czy nie.

 Brakuje mi słodyczy za parę groszy, ale wydaje mi się jednak, że nawet gdyby pani Tereska z delikatesów na dole nie zamknęła interesu, już bym ich nie posmakowała...

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl