Możliwe powikłania po in vitro

Możliwe powikłania po in vitro

Zapłodnienie pozaustrojowe, jak każda procedura medyczna, niesie ze sobą pewne ryzyko, o którym para decydująca się na tę technikę wspomagania rozrodu powinna wiedzieć. Jest to najbardziej skomplikowana i inwazyjna metoda pomagająca parom walczącym z niepłodnością, w związku z tym możliwe są pewne powikłania. Poniżej najważniejsze z nich.

Badania wykazały między innymi, że w porównaniu z naturalnym poczęciem dziecka w przypadku zapłodnienia In vitro o 15% wzrasta szansa na ciążę mnogą, obarczoną dużym ryzykiem, ponadto wzrasta również ryzyko poronienia o 25%, również ryzyko ciąży pozamacicznej jest wyższe o 5%, aż w końcu możliwość przedwczesnego porodu jest wyższa o 20%.

Oprócz powyższych konsekwencji, zaobserwować można również:

Zespół hiperstymulacji jajników – jest to najważniejsze krótkoterminowe powikłanie leczenia niepłodności, w którym stosuje się stymulację owulacji. Czasami bowiem zdarza się, że jajniki zostają przestymulowane za pomocą ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, tzw. HCG. Następstwem takiego stanu rzeczy jest powiększenie jajników, zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz przemieszczenie się płynów do przestrzeni pozanaczyniowej. Pacjentki zazwyczaj skarżą się na nagły wzrost wagi, zwiększenie obwodu brzucha, występować może również ból podbrzusza i pleców, nudności i wymioty, trudności z oddychaniem czy problemy z oddawaniem moczu. Na szczęście ciężka postać tego powikłania, wymagająca hospitalizacji występuje rzadko, zazwyczaj kobiecie zaleca się odpoczynek i pozostanie pod kontrolą lekarza.

Krwawienie wewnętrzne – jest powikłaniem znaczniej rzadziej występującym niż hiperstymulacja jajników. Przyczyną krwawienia jest uszkodzenie naczynia krwionośnego przez igłę służącą do pobrania komórek jajowych, co bezpośrednio prowadzi do wylewu krwi. Objawami tego powikłania u kobiet są narastające bóle brzucha, omdlenia i zawroty głowy.

Stan przedrzucawkowy – jest zespołem objawów chorobowych, na które kobiety po zapłodnieniu In vitro są znacznie bardziej narażone, niż kobiety, które zaszły w ciążę w sposób naturalny. Stan ten może pojawić się po 20 tygodniu ciąży jak i w czasie porodu bądź połogu. Głównym objawem jest wzrost ciśnienia tętniczego powyżej 140/90mm Hg, oraz białkomocz. Niestety wyleczenie gwarantuje jedynie rozwiązanie ciąży, co niesie za sobą duże ryzyko, jeśli stan ten pojawia się dużo wcześniej niż planowy termin porodu. Jest to bezpośrednie zagrożenie życia zarówno dla matki jak i dziecka. Dlaczego u kobiet, które przeszły zapłodnienie In vitro zwiększa się ryzyko stanu przedrzucawkowego? Najnowsze badania przeprowadzone zostały przez amerykańskich naukowców, którzy dokonali metaanalizy danych pochodzących z National Institutes of Health. Okazało się, że wskaźnik przypadków tego powikłania w przypadku IVF był aż o 41% wyższy niż po naturalnym poczęciu bądź inseminacji. Potwierdzono, że wskutek przebywania zarodka w hodowli In vitro podczas implantacji w macicy może dojść do nieprawidłowego różnicowania trofoblastu, oraz późniejszej niewydolności łożyska, co prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

www.haluksy.biz www.wiekannmanschnellabnehmen.eu www.celulit.com.pl